Pożegnanie z pieluchą
POŻEGNANIE Z PIELUCHĄ TO DUŻE WYZWANIE ZARÓWNO DLA RODZICA JAK I DZIECKA
Dawniej, jeszcze w latach 80-tych średnia wieku odpieluchowania wynosiła 18 miesięcy. A dziś jest to około 2-3 rok życia dziecka. My dorośli jako bobasy, sikaliśmy do tetry. Nie było to komfortowe. Taka mokra pielucha obcierała pupę i było nam zwyczajnie niewygodnie. Więc wczesne zrzucenie pieluchy było nie tylko ulgą dla mamy, ale też dla dziecka.
Dzisiejsze pieluszki jednorazowe są na tyle komfortowe, że dziecko samo nie czuje bodźców do zmiany i pożegnania z pieluchą. Dlatego tak ważne jest żeby wyczekać do momentu, w którym dziecko będzie gotowe i pomóc mu podjąć ten wielki krok w jego życiu.
Kiedy jest ten właściwy moment?
Mamy często mają już dość zmieniania pieluch i same wyznaczają sobie moment, w którym chcą odpieluchować dziecko. Takie działanie może być jednak pierwszym krokiem do niepowodzenia. Należy obserwować dziecko i rozpoznać moment, w którym ono będzie gotowe na podjęcie nauki skorzystania z nocnika.
JAK ROZPOZNAĆ, ŻE DZIECKO JEST GOTOWE ?
1. Dziecku zaczyna przeszkadzać przemoczona lub brudna pieluszka a nawet zaczyna sugerować chęć zmiany. Chwyta pieluchę w momencie robienia siku lub gdy zrobi kupkę.
2. Potrafi utrzymać pieluszkę suchą przez 2 godziny
3. Dziecko samo chce siadać na nocnik, jest zainteresowane nocnikiem
4. Dziecko odpowiada na pytania typu : czy chcesz siku/kupke?
5. Dziecko potrafi ściągnąć samo swoje matki i podciągnąć je do góry
KILKA KROKÓW DO SUKCESU
- wygospodaruj sobie więcej czasu, który będziesz mogła poświęcić wyłącznie dziecku. Czas bez pracy, bez dodatkowych obowiązków. Zamiast rozkładać naukę korzystania z nocnika na etapy, wyznacz sobie miesiąc, który poświęcisz w całości tylko temu zadaniu i podporządkujesz treningowi cały swój czas spędzony z dzieckiem.
- zacznij od małych kroczków. Jeśli macie stały harmonogram dnia, sadzajcie swoje dziecko na nocniku w stałych momentach dnia. Np. trzy razy dziennie: rano po przebudzeniu, po południowej drzemce i przed wejściem do wanny.
- nocnik powinien pojawić się w domu dużo wcześniej niż przed samym rozpoczęciem nauki, po to aby dziecko miało czas na oswojenie się z nim. Wybierz nocnik bez dodatkowych efektów dźwiękowych i świetlnych – które niepotrzebnie rozpraszają dziecko.
- wytłumacz dziecku do czego służy nocnik. Nie zamykaj się przed dzieckiem w toalecie. Dzieci uczą się przez naśladowanie – pozwól więc dziecku iść ze sobą do toalety by zobaczyło co robisz. Bardzo dobrze na motywację dziecka do odpieluchowania działa też obserwowanie innych dzieci – dlatego jeżeli masz jakieś znajome dziecko, które nie krępuje się by pokazać Twojemu maluchowi jak korzysta z nocnika to wykorzystaj swoją szansę. Do nauki możesz wykorzystać również odpowiednie zabawki. Ważne, aby dziecko zrozumiało o co chodzi w nocnikowaniu.
- wyposaż się w cierpliwość. Odpieluchowanie może być dla malucha bardzo stresującym momentem, dlatego trzeba przeprowadzić je z ogromną rozwagą i cierpliwością. Czasami potrzebne jest kilka podejść.
Jeśli dziecko bardzo oponuje, płacze, reaguje stresem, buntuje się, to z pewnością nie przyszła jeszcze na niego pora. Wstrzymaj się kilka tygodni i spróbuj za jakiś czas.
Cenne wskazówki:
- Nie każ dziecku się wytężać by za wszelką cenę wysikało kropelkę moczu lub zrobiło kupę bo może to spowodować problemy z pęcherzem i zwieraczami
- Nie zmuszaj dziecka do przesiadywania na nocniku zbyt długo – jeżeli maluch chce wstać pozwól mu na to
- Spora część dzieci boi się odgłosu spłuczki – warto zaznajomić dziecko z tym do czego służy
- Nie porównuj swojego dziecka z innymi dziećmi, które dużo wcześniej zaczęły korzystanie z nocnika
- Nagradzaj pochwałą każdy nocnikowy sukces, rób z tego głośne wydarzenie. Chwal! Pozytywna motywacja może przynieść oczekiwane rezultaty i zwiększać apetyt dziecka na kolejne pochwały. Nie stosuj nagród.
Odpieluchowanie dziecka wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania. Jest to wyzwanie zarówno dla rodzica jak i dla dziecka.
Drodzy Rodzice, pamiętajcie o tym, że żłobek wspiera Was w wychowaniu dzieci. Gdy tylko rozpoczynacie naukę korzystania z nocnika w domu- warto poinformować o tym personel żłobka. Opiekunki z całą pewnością będą przeprowadzały naukę nocnikowania również w żłobku.